تشکیل دولت نجات ملی در یمن اعتراض به ناکارآمدی مذاکرات صلح است

تاریخ انتشار پست : 1395-9-19 دسته : سیاسی

یک کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: تشکیل دولت نجات ملی از طریق پارلمان یمن که یک نهاد معتبر سیاسی است مورد تایید واقع شده است.

تشکیل دولت نجات ملی در یمن اعتراض به ناکارآمدی مذاکرات صلح است

جنگ یمن, عربستان سعودی, منصور هادی

هادی محمدی کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت و گو با خبرنگار سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به تشکیل دولت نجات ملی در یمن گفت: تشکیل دولت نجات ملی پایه های قانونی دارد و بر طبق درخواست شورای سیاسی بوده است و به تصویب پارلمان یمن یعنی تنها نهاد قانونی که هیچ کس در آن تردید ندارد و از همه طیف ها و احزاب یمن در آن حضور دارند، رسیده است. ترکیب این دولت براساس مشخصات ملی صورت گرفته و از همه طیف ها، احزاب و کسانی که مخالف تجاوز به یمن هستند در آن حضور دارند.

وی افزود: علت شکل گیری دولت نجات ملی، ناامیدی انصارالله و کنگره ملی و گروههای مخالف تجاوز از عملکرد سازمان ملل و گروههای صلح برای حل بحران جنگ یمن است؛ هدف همه نشست ها از جمله ژنو و کویت این بود که طرف های مقابل می خواستند اهداف جنگ را به یمنی ها تحمیل کنند و چون این مذاکرات نتوانست نقش مثبتی در حل بحران یمن بازی کند بنابراین آنها برای پاسخ به نیاز های فوری مردم دست به تشکیل دولت نجات زدند.

محمدی اظهار داشت: عربستان یک بازیگر مداخله گر و کشوری است که مطالبات اشغالگرانه در یمن دارد و به دنبال ایجاد یک حکومت دست نشانده در این کشور است، بر همین اساس سعودی ها به هیچ وجه سعی نمی کنند وجاهت این دولت را به رسمیت بشناسند و تلاش دارند در این روند کارشکنی کنند، همچنین منصور هادی هم که یک چهره منفور و طرد شده در یمن است سعی می کند برای حفظ موقعیت خودش با وجود عدم وجاهت قانونی، دست به کار شکنی بزند.

بر طبق نقل از العالم شورای عالی سیاسی یمن در نشست فوق العاده خود در صنعا، ساختار کابینه دولت "نجات ملی" یمن را تصویب کرد.شرکت کنندگان در این نشست، ماموریت این کابینه را سامان دادن به اوضاع داخلی و مقابله با هجوم اقتصادی، نظامی و سیاسی با توجه به اوضاع دشوار یمن دانستند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :