اولویت ها در چشم انداز پنج ساله ایران فرصتی بزرگ برای سرمایه گذاری خارجی است

تاریخ انتشار پست : 1395-9-19 دسته : سیاسی

رییس دفتر رییس جمهور با اعضاء اتاق های بازرگانی سوئد دیدار و فرصت های سرمایه گذاری در اقتصاد ایران را تشریح کرد.

اولویت ها در چشم انداز پنج ساله ایران فرصتی بزرگ برای سرمایه گذاری خارجی است

نهاوندیان, نقش بانک های سوییسی بر توسعه روابط اقتصادی با ایران, گسترش همکاری با سوییس
به نقل از حوزه طاها پخش گروه طاها پخش محمد نهاوندیان در این نشست، دو مولفه «رو به رشد» و «پایدار» بودن را اصلی ترین شاخص های اقتصاد امروز ایران برشمرد و از صاحبان سرمایه و فعالان اقتصادی سوئد برای آشنایی و مطالعه دقیق و بهتر فرصت های اقتصادی کشورمان دعوت بعمل اورد.

رییس دفتر رییس جمهوری گفت: شرایط ژئوپلیتیک، اقلیمی، اجتماعی، فرهنگی و قابلیت های اقتصادی ایران افق های روشنی را پیش روی فعالان اقتصادی قرار می دهد.

وی در تشریح فرصت های مغتنمی که برای همکاری و تعامل بین دو کشور در حوزه های متفاوت اقتصادی ایران وجود دارد، از حوزه های انرژی، کشاورزی، صنعت و تجارت و حمل و نقل نام برد و اظهار کرد: در حالی که شرکت های سوئدی به دنبال گسترش راهکارهای توسعه همکاری های تجاری با جهان هستند، این حوزه ها از بهترین گزینه ها برای این فعالان اقتصادی محسوب می شود.

نهاوندیان اولویت های مطرح شده در چشم انداز پنج ساله ایران را فرصتی بزرگ برای سرمایه گذاری از سوی شرکت های خارجی بر شمرد و با اشاره به حالت اقتصادی بعد از برجام گفت: آنچه در برجام به نتیجه رسید برای همه خوب و در عین حال آموزنده است.

رییس دفتر رییس جمهوری یادآور شد: تمام نگرانی های مطرح شده در توافق هسته ای غیر واقعی و ساختگی بوده است؛ ما توانستیم از طریق همکاری و مذاکره این نگرانی ها را مرتفع سازیم. این توافق حاصل تعامل سازنده و گفت و گوهای موثر سیاسی همه طرف های مذاکره از جمله کشورهای اروپایی بود که با رفع تحریم ها شرایط را مهیای فعالیت های گسترده اقتصادی کرد.

وی گت: آنچه امروز انتظار می رود، تعامل گسترده و پایدار اقتصادی شرکت ها و فعالان اقتصادی اروپاست.

نهاوندیان با بیان اینکه «حاصل برجام، گسترش همکاری های تجاری با ایران است» گفت: اکنون همه به ایران نگاه مثتبی دارند و این نگاه مثبت فرصت های مناسب سرمایه گذاری را فراهم کرده است.

رییس دفتر رییس جمهوری همچنین مشکل مراودات بانکی با ایران را به علت جریمه های گذشته آمریکا و برخی محدودیت های اوفک مورد اشاره قرار داد و گفت: این ملاحظات سبب شده است تا بانک ها و موسسات مالی غرب با احتیاط بیشتری عمل کنند. اما باید در نظر داشت بر طبق برجام، تمام تحریم های بانکی مرتبط با هسته ای برداشته شده وتحریم های آمریکایی که به شرکت ها و بانک های اروپایی مربوط می شد نیز لغو شده است.

وی در خصوص روابط ایران و اروپا گفت: در این روابط به دو چیز نیاز داریم نگاه اینده نگرانه و پایدار و سرعت افزون تر در تعامل ها و تبادلات اقتصادی.

نهاوندیان همچنین از کمپانی های سوئدی خواست برنامه های خود را برای توسعه روابط بانکی با ایران با سرعت بیشتری دنبال کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :