گفت و گو با دستفروش کتک خورده در اهواز

تاریخ انتشار پست : 1395-9-20 دسته : آخرین اخبار حوادث

عکس پیرزن اهوازی که با ضربه شوکر مأموران شهرداری نقش بر زمین شده، چند روزی است که در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود؛ اما الآن نه تنها مسئولان شهرداری اهواز که رئیس شورای این شهر هم اتفاق رخ داده را تکذیب می کند و به «شهروند» می گوید: «تنها درگیری بین مأموران شهرداری و یک پسر جوان دستفروش بوده است که روز چهارشنبه اتفاق افتاد.»


شهروند نوشت: عکس پیرزن اهوازی که با ضربه شوکر مأموران شهرداری نقش بر زمین شده، چند روزی است که در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود؛ اما الآن نه تنها مسئولان شهرداری اهواز که رئیس شورای این شهر هم اتفاق رخ داده را تکذیب می کند و به «شهروند» می گوید: «تنها درگیری بین مأموران شهرداری و یک پسر جوان دستفروش بوده است که روز چهارشنبه اتفاق افتاد.»

در روزهای گذشته رسانه های محلی اهواز گفت وگویی با «سمیر» پسر پیرزن اهوازی را منتشر کرده اند که از حال وخیم مادرش پس از درگیری با شوکر مأموران شهرداری اهواز خبر داده بود:  «روز ١٦ آذر یک اکیپ ١٠ نفره از اجراییات شهرداری اهواز که همه شوکر برقی دست شان بود، وارد خیابان خوانساری (حراجی ها) شدند. آنها از میان همه دستفروشان به مادر ۷۰ ساله من که جلوی مغازه خودم، نرسیده به خیابان طالقانی (طلافروشان) بساط پهن می کند، حمله ور شدند و با شوکر برقی او را نقش زمین کردند.» «سمیر» که تقریبا ۴۰ سال دارد و در مغازه کوچک خود سیخ و منقل می فروشد، در این باره می گوید:  «مادر من زنده است ولی وضع مناسبی ندارد. پس از آن حادثه چند ساعتی در بیمارستان امام(ره) بستری شد. الان هم روزی دوبار به بیمارستان می بریمش. الآن هم به کلانتری ١٣ اهواز مراجعه و شکایت کرده ایم.»

 اما در پیگیری هایی که «شهروند» از ماجرا داشت، دو نفر از اعضای شورای شهر اهواز به جای تأیید حادثه درگیری میان پیرزن و مأموران شهرداری، حادثه مشابه دیگری را که روز چهارشنبه اتفاق افتاده بود، توضیح دادند. هوشنگ شیر مردی، رئیس شورای شهر اهواز  توضیحاتش درباره این حادثه را این گونه آغاز می کند: «در جریان جمع آوری دستفروشان در شهر اهواز، روز چهارشنبه یکی از دستفروشان مرد، به این اقدام مأموران معترض شده بود که همین مسأله سبب شد تا از سوی مأموران شهرداری دستگیر شود، ظاهرا پس هم با رضایت ماجرا ختم به خیر شد.» او ادامه می دهد: «متأسفانه این افراد خواهان بازگشت به هسته مرکزی شهر هستند. طبق مصوبه پیشین شورای شهر قرار بود که دستفروشان در مرکز شهر بساط نکنند و به بازارچه های محلی بروند اما همچنان اصرار دارند که به محله های قبلی برگردند. قبلا هم با مأموران شهرداری درگیر شده و چند نفری را هم مجروح کرده اند. ما هم به عنوان نمایندگان مردم از آنها حمایت می کنیم؛ اما به صورت قانونی. البته اینها هم بیشتر مظلوم نمایی می کنند.»

او با اشاره به اتفاقی که برای این دستفروش رخ داد، می گوید:  «مأموران به  این مرد جوان گفته بودند که بساط خود را جمع کند اما او مقاومت کرده بود که درنهایت نیروی انتظامی با آنها برخورد کرد.» او در پاسخ به اینکه آیا استفاده از شوکر توسط مأموران شهرداری مورد تأیید است، می گوید:   «مأموران شهرداری مجهز نیستند، اما حتما مأموران نیروی انتظامی که همراه آنها هستند، شوکر دارند.» بعد ماجرای پیرزن اهوازی که در رسانه های اجتماعی منتشر شده است، چیست؟ یعنی گفتگو هایی که با رسانه ها هم شده دروغ است؟ شیر مردی در پاسخ به این سوال می گوید: «درگیری با هیچ زنی در شهرداری نقل از نشده است. بنده به عنوان رئیس شورای شهر این موضوع را تأیید نمی کنم.»

اما پسر این پیرزن از حال وخیم مادر خود خبر داده است. رئیس شورای شهر  در این باره می گوید: «من حتی فیلم و تصویر آن را هم ندیده ام. اما اگر واقعا مدعی هستند، بیایند به من مراجعه کنند تا ماجرا را بررسی کنم. حتما اگر واقعیت داشته باشد، با خاطیان برخورد می شود. در مورد اخیر هم من از شهردار می خواهم که برخورد با فرد خاطی را در دستور کار قرار دهد.» حیدری، رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر اهواز هم ماجرای درگیری پیرزن را به طور کامل تکذیب می کند: «معاون خدمات شهری در تماس با من گفت که ماجرای پیرزن صحت ندارد و افرادی هستند که علیه من این اخبار را در صفحات مجازی منتشر کرده اند.»

با وجود این خبرنگار روزنامه همشهری خوزستان درمراجعه حضوری به مغازه پسر پیرزن دستفروش اهواز اعلام کرده که او بیشتر از ٧٠ سال سن دارد که با ضربه شوکر نقش بر زمین شده است. اگرچه علیرضا حلاج، سرپرست خدمات شهری شهرداری اهواز  همچنان در گفت وگو با این نشریه عکس منتشرشده از زن دستفروش را غیرواقعی می داند: «این عکس به هیچ وجه صحت ندارد. تنها مأموران نیروی انتظامی از شوکر استفاده می کنند. مأموران اجراییات شهرداری از این ابزار استفاده نمی کنند.»بنابراین طی دو روز دوحادثه برای دستفروشان در شهر اهواز رخ داده که یک مورد آن هنوز تأیید نشده است. الآن البته مسئولان فرمانداری اهواز به این موضوع ورود کرده اند. علی مظفری، معاون سیاسی، اجتماعی فرماندار اهواز با بیان این که هیچ کدام از مأموران شهرداری اهواز حق برخورد با دستفروشان را ندارند، به ایرنا گفته است: «مسأله ضرب و شتم این دستفروشان پیگیری و با مأمور خاطی در این ماجرا برخورد می شود. حتی درصورتی که قوانین ازسوی عده ای از افراد ازجمله دستفروشان رعایت نشود، شهرداری اهواز باید حقوق شهروندی آنها را به جا آورد.» او همچنین ساماندهی دستفروشان را از برنامه های فرمانداری اهواز دانسته است: «دراین زمینه جلسات متعددی برگزار شده و چندین نقطه ازسوی شهرداری به عنوان محل استقرار دستفروشان جانمایی و پیشنهاد شده است. دستفروشان نیز پیشنهاداتی ازجمله اختصاص بخشی از پارکینگ رفاه در مرکز شهر را مطرح کرده اند که هنوز درحال کارشناسی است و درصورت موافقت مسئولان متولی، نهایی می شود.»

٢٩ آبان ماه هم انتشار فیلم سیلی زدن مأمور سد معبر شهرداری فومن بر صورت زن دستفروش سروصدای زیادی به پا کرد. پس از این ماجرا مسئولان شهرداری این شهر از زن دستفروش دلجویی کردند و مأمور خاطی هم تعلیق شد.

گفت وگو با دستفروش اهوازی که فیلم کتک خوردنش در شبکه های اجتماعی بازتاب زیادی داشته است

قاضی گفت فیلم نداشتی زندان می رفتی

چند ماهی است ازدواج کرده. از ٧ سال قبل با دستفروشی در بازار عبدالحمید اهواز روزگار می گذراند. محمد عبیداوی، پسرجوان ٢٣ساله ای است که در روزهای گذشته تصویرش مانند عکس پیرزن اهوازی که روز سه شنبه ١٦ آذر با مأموران شهرداری اهواز درگیر شده بود، در شبکه های اجتماعی منتشر شد. او ظهر روز چهارشنبه تازه می خواست در بازار بساط کند که یکی از مأموران شهرداری اهواز درگیری را با او شروع کرد؛ آن هم با شوکر و خودروی مخصوص شهرداری.

  روز چهارشنبه چه اتفاقی برای شما در بازار اهواز افتاد؟

ساعت یک ظهر روز چهارشنبه تازه داشتم در بازار بساط می کردم که سامان سعیدی که از مأموران شهرداری است، با خودرو به سمت بساط من آمد و درحالی که سرعت زیادی داشت، از روی جنس های من رد شد. با عجله فریاد زدم که الان بساطم را جمع می کنم اما فحاشی کرد. پس هم با باتوم برقی به طرفم آمد و من را زد. پس هم چند نفری آمدند من را به کلانتری بردند.  

  شکایت کردید؟

بله من همان موقع درشعبه ١٣ کلانتری از او شکایت کردم اما به من گفتند که رضایت بده. گفتم: رضایت نمی دهم. من فیلم داشتم و آن را به قاضی نشان دادم. او هم گفت: اگر این فیلم را نداشتی، قطعا زندان می رفتی.

  در نهایت کی از آن جا بیرون آمدید؟

چهارشنبه ساعت ٤ عصر.  

  قبلا هم با مأموران شهرداری درگیری داشتید؟

بله. من کار دیگری بلد نیستم. هیچ پولی هم ندارم که بتوانم شغل دیگری برای خودم دست و پا کنم. همه زندگی ام در بساط بازار و دستفروشی خلاصه می شود. نمی دانم اگر این شغل را هم از من بگیرند، باید چه کنم و کجا بروم. با همین دستفروشی هم نمی توانم نان شبم را دربیاورم. پول همین جنس ها را هم که دربساطم بود، قرض کردم.  

  آیا صدمه ای هم دیدید؟

صدمه جسمی ندیدم اما تمام لباس هایم را پاره کردند. همه اهالی بازار هم شاهد هستند.

  واقعا شوکر داشتند؟ چون تا همین الآن مسئولان شهرداری آن را تکذیب کرده اند؟

بله باتوم برقی داشتند.

  پس از این ماجرا مسئولان شهرداری از شما دلجویی نکردند؟

نه. هیچ تماسی با من گرفته نشد.  

  قبلا هم با همین مأمور درگیر شده بودید که اینطور برخورد کرد؟

نه. قبلا هیچ برخوردی با او نداشتم.  

  کجا زندگی می کنید؟

از چهارماه قبل که ازدواج کرده ام، درخانه کوچکی در محله علوی زندگی می کنم.

  دانشگاه هم رفته اید؟

نه. من همان مدرسه را هم به زور تمام کردم. پول نداشتم که به دانشگاه بروم. دو تا کارتن حوله برای دستفروشی دارم که آن را هم با پول قرضی خریده ام.

منبع: برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :