خواص و فضیلت سوره الرحمن عروس قرآن کریم

تاریخ انتشار پست : 1394-11-12 دسته : آرامش سبز
,معنی سوره الرحمن,تفسیر سوره الرحمن
سوره پر از فصیلت الرحمن پنجاه و پنجمین سوره قرآن هست که مکی و 78 آیه و خواص زیادی دارد
Properties Virtue Al-Rahman Bride Quran
سوره الرحمن و نام دیگرش سوره «آلاء» (1) پنجاه و پنجمین سوره قرآن است که مکی و 78 آیه دارد.

در فضیلت سوره الرحمن از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله وسلم روایت شده که فرمودند هر چیزی عروسی دارد و عروس قرآن کریم سوره الرحمن هست (2)

و در رویات دیگری آمده : هرکسی سوره الرحمن را قرائت کند خداوند به ضعف و ناتوانی او رحم می اورد و او توانایی ادای شکر نعمت های خدادادی را پیدا می کند(3)

امام صادق علیه السلام فرمودند: از قرائت سوره الرحمن و عمل به آن غافل نباشید زیرا این سوره در دل منافقان استقرار نمی یابد. در روز قیامت خداوند این سوره را به شکل انسانی در بهترین شکل و خوشترین بو وارد می کند تا اینکه در جایگاهی که نزدیکتر از آن وجود ندارد نزد خداوند می ایستد آنگاه خداوند می فرماید چه کسی در دنیا همواره تو را قرائت می کرد؟ سوره الرحمن در جواب می گوید ای پروردگارم فلان و فلان پس از آن چهره ایشان سفید و نورانی می شود خداوند به این گروه می فرماید هر کس را که دوست دارید شفاعت کنید آن گاه خداوند می فرماید به بهشت وارد شوید و هرجایی که دوست دارید سکونت گزینید(4)

از امام صادق علیه السلام نقل شده: هر کس سوره الرحمن را قرائت کند و همه جا پس از آیه «فبای الاء ربکما تکذبان» بگوید: «لابشیء من الائک رب اکذب» اگر در آن روز یا شب از دنیا برود شهید محسوب می شود(5)

از حضرت زهرا سلام الله علیها روایت شده است:قرائت کننده سوره الرحمن در ملکوت آسمانها و زمینها ساکن در بهشت فردوس خوانده می شود. (6)

آثار و برکات سوره الرحمن
1)آسان شدن امور با نوشتن  سوره الرحمن
از رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم نقل شده: هر کس سوره الرحمن را بنویسد و به خود همراه داشته باشد خداوند هر کار سختی را برای او آسان می کند. (7)

2)آسان شدن وضع حمل با سوره الرحمن
برای تسهیل وضع حمل آیه «سنفرغ لکم ایها الثقلان فبای الاء ربکما تکذبان» سوره الرحمن را بنویسند و بر پشت حامله ببندند بعد که فارغ شد آن را باز کنند. (10)

3) درمان درد چشم  توسط سوره الرحمن
امام صادق علیه السلام فرمودند: اگر سوره الرحمن را بنویسند و همراه کسی که درد چشم دارد باشد، بهبود می یابد.(8)

4) بهبود بیماری طحال، قلب و...  با سوره الرحمن
مرحوم کفعمی در کتاب المصباح آورده است : اگر سوره الرحمن را بنویسند و بشویند و از آب آن بیاشامند برای بیماری طحال و دردها و بیماری های قلب مفید است و اگر نوشته آن را برای درد چشم و بیماری صرع به همراه داشته باشند بهبود میبخشد. (9)
_______________
پی نوشت:
(1)درمان با قرآن کریم، ص106
(2) مجمع البیان، ج9،ص326
(3) مستدرک الوسائل، ج4، ص351
(4) همان
(5)ثواب الاعمال، ص116
(6)تفسیرالبرهان، ج5، ص238
(7) همان
(8)کنزالعمال، ج2، ص264
(9)المصباح کفعمی، ص458
منبع: «قرآن درمانی روحی و جسمی، محسن آشتیانی، سید محسن موسوی»
(10)درمان با قرآن کریم، ص108

quran.anhar.ir - قرآن انهار 

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :