درمان فلج مغزی با سلولهای بنیادی خون بند ناف

تاریخ انتشار پست : 1395-6-20 دسته : دانستنی های علمی
درمان کودک مبتلا به تالاسمی با پیوند سلول های بنیادی خون بندناف خواهر

محققان پژوهشگاه رویان در قالب پروژه ای درصدد هستند تا بیماری های فلج مغزی و سایر بیماری هایی که به ضایعه عصبی منجر می شوند را با سلول های بنیادی خون بند ناف درمان کنند.

خبرگزاری مهر - میترا سعیدی کیا: محققان پژوهشگاه رویان در قالب پروژه ای درصدد هستند تا بیماری های فلج مغزی و سایر بیماری هایی که به ضایعه عصبی منجر می شوند را با سلول های بنیادی خون بند ناف درمان کنند.

سلول بنیادی, ضایعه عصبی, فلج مغزی, درمان فلج مغزی سلولهای بنیادی خون بند ناف

فلج مغزی, بند ناف, محققان, سلول بنیادی, ضایعه عصبی


دکتر مرتضی ضرابی، عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان و مدیر عامل بانک سلول های بنیادی خون بند ناف در مصاحبه با خبرنگار مهر گفت: کمپانی فناوری بنیاخته های رویان از سال ۱۳۸۴ به منظور ذخیره سازی سلول های بنیادی خون بند ناف راه اندازی شد.

وی با بیان اینکه بانک خون بند ناف زیر مجموعه این کمپانی است، افزود: تا کنون نزدیک به ۲۷ نمایندگی بانک خون بند ناف در سراسر کشور راه اندازی شده است.

عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان با اشاره به آمار ذخیره سازی خون بند ناف در بخش خصوصی و عمومی گفت: ما توانستیم نزدیک به ۶۷ هزار نمونه در بانک خصوصی و  ۵ هزار نمونه در بانک عمومی ذخیره سازی کنیم.

ضرابی با بیان اینکه این نمونه ها می تواند در پیوندهای متفاوت استفاده کرد، گفت: به علت اینکه سلول های بنیادی خون بند ناف خون ساز هستند بیشترین موارد و کاربرد را در بیماری های خونی همچون تالاسمی، سرطان خون، نقص ایمنی، کم خونی های مادرزادی دارند.

به گفته وی، ما پروژه جدیدی را شروع کرده ایم که علاوه بر اینها، بتوانیم برای درمان بیماری های فلج مغزی و بیماریهایی که به ضایعات عصبی در جمجمه منجر می شوند از سلول های بنیادی خون بند ناف استفاده کنیم.

مدیر عامل بانک سلول های بنیادی خون بند ناف با بیان اینکه این پروژه را روی کودکانی که دچار فلج مغزی شده اند، شروع کرده ایم، گفت: تا کنون نتایج این تحقیقات به خوبی پیش رفته است و امیدواریم که با تعیین نتایج این پیوند به درمان بپردازیم.

وی افزود: تلاش ما بر این است که با همکاری مراکز پیوند، تعداد سلول هایی که می توانند برای بیماریهای بدخیم مورد استفاده قرار گیرند را افزایش دهیم.

درمان سرطان خون با خون بند ناف در ایران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :