واکنش ناسا به خبر تغییر ستاره اقبال آدم ها!

تاریخ انتشار پست : 1395-7-4 دسته : دانستنی های علمی
در اینستای ستاره های خارجی چه خبر است؟ (32)

ناسا به خبر تغییر ستاره اقبال آدم ها واکنش نشان داد. چند روز پیش شایعه ای منتشر شد مبنی بر اینکه ناسا اعلام کرده که صور فلکی تغییر کرده اند؛ یعنی برج فلکی که در آن به جهان آمده ایم احتمالا چیزی که تا الآن فکر می کردیم نیست!

وب سایت گجت نیوز - عرفان انبار: ناسا به خبر تغییر ستاره اقبال آدم ها واکنش نشان داد. چند روز پیش شایعه ای منتشر شد مبنی بر اینکه ناسا اعلام کرده که صور فلکی تغییر کرده اند؛ یعنی برج فلکی که در آن به جهان آمده ایم احتمالا چیزی که تا الآن فکر می کردیم نیست!

صور فلکی, صور فلکی, ستاره, ناسا خبر تغییر ستاره اقبال آدم ها!

ستاره, ناسا, ستاره اقبال, صور فلکی


خب طبیعی است که این شایعه برای آن ها که به اختربینی و طالع بینی اعتقاد دارند مهم باشد؛ به خصوص که به نظر می رسید منشاء شایعه سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا (ناسا) است !

اما چه شد که پای یکی از معتبرترین مؤسسات هوافضای جهان به طالع بینی و ستاره اقبال آدم ها کشیده شد؟

داستان از آنجا شروع شد که مجله کازموپولیتن یک مقاله آموزشی را که در سایت ناسا برای کودکان منتشر شده بود، به عنوان خبر منتصویر کرد. مقاله درباره بابلی ها بود که حدود سه هزار سال پیش اعتقاد داشتند حرکت صور فلکی بر آنچه روی زمین رخ می دهد اثر دارد. نویسنده مقاله توضیح می داد که برج های دوازده گانه ای که امروز می شناسیم برآمده از تقویم آنهاست، در حالی که موقعیت ستاره ها در آسمان از زمان بابلی ها تغییر کرده.

اما دست اندرکاران کازموپولیتن با خواندن این مقاله فکر کردند ناسا روزهای معادل برج های فلکی در تقویم امروزی را عوض کرده – یعنی مثلا کسی که خرچنگ بوده الآن چیزی دیگر است.

علاوه بر این، مقاله آموزشی ناسا چند جمله هم در مورد صورت فلکی مارافسای (یا مارگیر، یا به انگلیسی Ophiuchus) نوشته بود، که سیزدهمین صورت فلکی (یا صورت "فراموش شده”) است.


ناسا, ستاره اقبال, صور فلکی, ناسا خبر تغییر ستاره اقبال آدم ها!باز هم دست اندرکاران کازموپولیتن مقصود مقاله را درست متوجه نشدند و نوشتند صورت فلکی مارگیر هم به صور فلکی دوازده گانه "اضافه شده”، در نتیجه بعضی ها نشانه شان مارگیر است، نه چیزی که تا الآن فکر می کردند.

طبیعی است که کسانی که به ستاره های نشانه و طالع بینی اعتقاد دارند، از این خبر نگران شدند و شایعه در شبکه های مجازی پخش شد – با وجود اینکه مقاله ناسا مشخصا گفته بود ستاره شناسی یا نجوم "مطالعه علمی چیزهایی است که در فضا هستند… ستاره بینی چیز دیگری است. علم نیست.”

پس از راه افتادن شایعه ناسا سعی کرد توضیح بدهد که پیش گویی جزو فعالیت هایش نیست

لوری کانتیلو، از محققان واحدی که آن مقاله اصلی را نوشته بود، این طور توضیح داد: «ما نشانه ها را عوض نکردیم. کار ریاضی کردیم. حرف ناسا این بود که چون محور زمین تغییر کرده، صور فلکی همان جایی که هزاران سال پیش دیده می شدند دیده نمی شوند. مقاله ای که این ماجرا را راه انداخت، می خواست توضیح بدهد که ستاره بینی ستاره شناسی نیست، جزئی از تاریخ باستان است.»

تصاویر دیده نشده از ناسا که وجود آدم فضایی ها را اثبات می کند

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :