طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
دانستنی های علمیتا سال 2030 همه ما ربات خانگی داریم

تا سال 2030 همه ما ربات خانگی داریم

ربات ها حیوان خانگی می شوند

یک نقل از جدید از دانشگاه استنفورد توضیح می دهد که تا سال ۲۰۳۰ هوش مصنوعی چه نقش های می تواند در زندگی ما داشته باشد. در ادامه ۵ نمونه از این نقش ها را می توانید مطالعه کنید.

مجله دیجی کالا - زهرا غلامی: هوش مصنوعی به تدریج یکی از بخش های جدانشدنی زندگی مدرن شده است. یک کامپیوتر مجهز به هوش مصنوعی می تواند با آموزش خودش، به محیط واکنش نشان دهد، بدون اینکه انسان ها دستور العمل خاصی به آنها بدهند. یک نقل از جدید از دانشگاه استنفورد توضیح می دهد که تا سال ۲۰۳۰ هوش مصنوعی چه نقش های می تواند در زندگی ما داشته باشد. در ادامه ۵ نمونه از این نقش ها را می توانید مطالعه کنید.

رباتیک, ربات, هوش مصنوعی, ربات خانگی

ربات, رباتیک, هوش مصنوعی


چراغ راهنمایی رانندگی هوشمند

بسیاری از افراد با آزردگی ناشی از انتظار در صف چراغ قرمز آشنایی دارند. چراغ های راهنمایی رانندگی مدرن عموما بر مبنای یک برنامه مشخص کار می کنند. افسران پلیس هم گاهی اوقات هنگام رویدادهای خاص یا موارد اورژانسی مداخله می کنند. در حال حاضر، چراغ های راهنمایی رانندگی به اصطلاح هوشمند می توانند با استفاده از دوربین ها و حسگرهای جاده زمان بندی کنترل ترافیک را تنظیم کنند. این چراغ ها با جمع آوری داده و تصمیم گیری به طور مستقل از انسان ها، می توانند خودشان را با خاصیت رندوم ترافیک وفق دهند.


ربات های خانگی

تا ۱۵ سال دیگر، ربات های هوشمند در خانه ی همه ما پیدا می شوند. خانه های هوشمند می توانند یاد بگیرند که متناسب با سلایق شخصی که وارد اتاق می شود، برنامه تلویزیونی یا موسیقی پخش کنند. این خانه ها همچنین در طول روز نور و دمای اتاق را متناسب با برنامه ی هر فرد را تنظیم می کنند. انباری ها به مالکان خانه یادآوری می کنند که برای مهمانی آینده وسایل لازم را تهیه کنند، وقتی که ذخایر غذای مورد علاقه آنها کم می شود، هشدار دهند یا اینکه بر اساس محتویات شان دستور غذاهایی را پیشنهاد دهند. هوش مصنوعی سلایق و قابلیت های شاخص هر فرد را یاد می گیرد و با همه قسمت های خانه هوشمند کار می کند.


پزشکان هوش مصنوعی

علیرغم تمام پیشرفت های اخیر در زمینه سلامت و پزشکی، ویزیت دکتر هنوز هیچ تغییری نکرده، بیماران علایم شان را برای یک پزشک توصیف می کنند، او هم یک سنجش فیزیکی انجام می دهد. با پیدایش هوش مصنوعی هوشمندتر، بیماران می توانند علایم شان را برای یک کامپیوتر توصیف کنند. کامپیوتر هم بلافاصله لیست عوامل احتمالی بروز علایم را آماده می کند، به این ترتیب دکتر می تواند تلاش هایش را صرف تشخیص بیماری کند. یک دستیار پزشک کامپیوتری، به کمک تکنولوژی پیشرفته تشخیص گفتار و با مقایسه علایم با یک پایگاه داده می تواند سرعت ویزیت های دکتر را افزایش دهد و احتمال تشخیص اشتباه را هم کاهش دهد.


پلیس پیشگیرانه

تا سال ۲۰۳۰ به کمک هوش مصنوعی امن نگه داشتن جوامع آسان تر می شود. بسیاری از اداره های پلیس از همین حالا، از داده برای بررسی روند جرم و جنایت استفاده می کنند، اما سیستم های هوشمند کامپیوتری می توانند روزی به طور اتوماتیک و پیوسته آمار جرم و جنایت را آنالیز کنند. هوش مصنوعی با مقایسه جرم ها و مکان های وقوع آنها می تواند نقش یک مشاور مستقل را برای فرمانده های پلیس داشته باشد و در رابطه با زمان و مکان اعزام نیروهای پلیس راهنمایی کند. هوش مصنوعی حتی می تواند روابط بین مظنونان و مجرمان محکوم را تحلیل کند تا حدس بزند که آنها با چه کسانی تعامل داشته اند. اما هنوز مشکلاتی با این تکنولوژی وجود دارد. داده های ورودی به این فناوری ها ممکن است تحت تاثیر تعصبات نژادی برنامه نویسان قرار گیرد.


کلاس درس

تا سال ۲۰۳۰ شاید دستیار معلم شما انسان نباشد. هوش مصنوعی به سرعت می تواند به سوالات دانش آموزان پاسخ دهد و همچنین به آموزگاران و استادان در نمره دادن کمک کند. برنامه های کامپیوتری و حتی ربات های انسان نما می توانند مناطق قوت و ضعف تک تک دانش آموزان را بفهمند و برای آنها تکالیف متناسب را آماده کنند. کامپیوتر به کمک هوش مصنوعی می تواند به طور مستقل به دانش آموزان پاسخ دهد، طوری که پاسخ آن مثل یک انسان به نظر می رسد. ربات ها همچنین می توانند برای کسانی که می خواهند زبان دیگری را بیاموزند، نقش طرف مقابل مصاحبه را داشته باشند و کاملا در اختیار فرد باشند.

عکس های لحظه باورنکردنی صید ماهی با استفاده از ربات پرنده
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات