طاها پخش

زیبایی اندام > بهاره رهنما و جراحی برای کاهش وزن

بهاره رهنما و جراحی برای کاهش وزن


تاریخ انتشار پست : 1395-12-3 بازدید : 0

من در دوران نوجوانی و دبیرستان چاق نبودم. حتی آنقدر لاغر بودم که گاهی باعث نگرانی خانواده می شدم. تا اینکه در 25 سالگی معلوم شد کم کاری تیرویید دارم.هفته نامه سلامت: چاقی مفرط یا همان چاقی مرضی در میان بسیاری از مردم روبه گسترش است. شاید در نگاه اول این طور تصور کنیم که این افراد خود را رها کرده اند و اهمیتی به ظاهر و اضافه وزن خود نمی دهند، در حالی که بسیاری از آنها مدام در حال امتحان کردن رژیم های متفاوت برای کاهش وزن هستند اما بعضی از بیماران به مرحله ای می رسند که رژیم غذایی اثر چندانی در کاهش وزنشان ندارد و فقط با عمل جراحی می توانند وزنشان را پایین بیاورند.

بهاره رهنما نیز همه راه های کاهش وزن را امتحان کرده و نزدیک به 2 سال طول کشید تا تن به عمل جراحی اسلیو بدهد، ولی او پس از عمل جراحی بسیار خوشحال و راضی است و از ما خواسته تا تجربه اش را با همتایان خود در میان بگذارد. در این گفت وگو دکتر محمدرضا فرهمند، فلوشیپ جراحی لاپاراسکوپی پیشرفته و درمان چاقی نیز حضور داشتند تا بیشتر ما را با این روش جراحی آشنا کنند.

مادر و دخترم مخالف جراحی بودند ولی چاره دیگری نداشتم

 زمانی که شما کارتان را آغاز کردید، اضافه وزن نداشتید. دلیل افزایش وزنتان چه بود و تابه حال چه کارهایی برای کاهش وزن انجام دادید؟

من در دوران نوجوانی و دبیرستان چاق نبودم. حتی آنقدر لاغر بودم که گاهی باعث نگرانی خانواده می شدم. تا اینکه در 25 سالگی معلوم شد کم کاری تیرویید دارم. البته اضافه وزن بیمار در کم کاری تیرویید جزیی است و باعث 30-20 کیلوگرم اضافه وزن نمی شود ولی افرادی که اضافه وزن دارند، زمانی که معلوم می شود به کم کاری تیرویید هم مبتلا هستند، سعی می کنند برای آرام کردن ذهن این 2 را به هم ربط بدهند. سابقه چاقی در خانواده ما وجود دارد. وزن من مدام در حال افزایش بود و من هم در حال مبارزه با آن بودم. سعی می کردم با رژیم های متفاوت وزنم را کم کنم.

پس از تولد پریا طی یک سال 30 کیلوگرم وزنم را کم کردم. ورزش و پیاده روی را هم فراموش نمی کردم ولی این کارها موثر نبود تا اینکه به فکر گذاشتن بالون معده افتادم. بالون گذاشتم ولی این کار باعث شد مسیر کاهش وزن دشوارتر شود. 10 کیلوگرم با گذاشتن بالون وزن کم کردم ولی با خروج بالون دچار 18 کیلوگرم اضافه وزن شدم. این روش نه تنها موثر نبود، بلکه در طول مدتی که بالون داخل معده من بود، درد زیادی داشتم. از آنجا که آدم صبوری هستم، سعی می کردم تحمل کنم.

بهاره رهنما و جراحی برای کاهش وزن


پزشک معالج قبل از گذاشتن عمل به من گفت که گذاشتن بالون برای فردی مثل شما بی فایده است و حتی پس از عمل هم توصیه کرد بالون را خارج کنم ولی من سعی می کردم دوام بیاورم، به این امید که نتیجه بگیرم، اما حدود 8 سال قبل دچار افسردگی حاد شدم، به طوری که برای کنترل آن باید از دارو استفاده می کردم. پس از آن دیگر نتوانستم رژیم غذایی ام را با جدیت ادامه دهم. نهایت کاهش وزنم طی این 8 سال بین 8 تا 10 کیلوگرم و موقتی بود و پس از مدتی دوباره به حالت اول برمی گشتم.

 چطور شد به فکر جراحی افتادید؟

حدود 2 سال قبل از طریق یکی از دوستانم که او هم تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفته بود با دکتر فرهمند آشنا شدم، ولی باز هم به علت اخبار بدی که از عمل جراحی چاقی شنیده بودم، تمایلی به عمل جراحی نداشتم. حتی مادر و دخترم هم با عمل جراحی مخالف بودند، اما چاقی واقعا مشکلات زیادی برای من ایجاد کرده بود. نفس نفس می زدم، حملات شبه آسمی داشتم و حتی سال قبل چند بار به متخصص قلب و عروق مراجعه کردم که خوشبختانه مشکلی نبود، ولی امسال مشکل دیگری به مشکلاتم اضافه شد. درد معده بسیار شدید و مشکلات گوارشی پیدا کردم. آنقدر که پس از خوردن یکی- دو لقمه غذا باید دراز می کشیدم. مشکل اصلی این بود که معده بیش از اندازه بزرگ شده بود.

برخی از افرادی که چاقی مفرط دارند دچار مشکلات روانی می شوند. شما هم همین طور بودید؟

اضافه وزن هیچ تاثیری در زندگی عاطفی و شخصی من نگذاشته بود و روابط من با مردم و اطرافیان همچنان خوب است و هیچ فیلمی را به علت اضافه وزن از دست ندادم اما مدتی است که به این فکر می کنم اگر دخترم از ایران برود و تنها شوم و کمکی نداشته باشم، ممکن است دچار مشکلات زیادی شوم. تصمیم برای چنین جراحی هایی جسارت می خواهد زیرا تغییری در شیوه زندگی است. البته انتخاب پزشک بسیار مهم است.

حرف آخر؟

از بعد اضافه وزن برآمدن کار بسیار سختی است. مردم عادی وقتی با فرد دارای اضافه وزن برخورد می کنند خیلی راحت می گویند: «نخور»، «کمتر بخور» ولی واقعا اضافه وزن شباهت زیادی به اعتیاد دارد. چنین افرادی مدام گفت وگوی درونی دارند که این غذا را نباید بخورم، چرا خوردم؟ امروز دیگه رژیم را آغاز می کنم و...، ولی عمل جراحی اسلیو همه این گفت وگوها و کلنجارها را از بین می برد. من فکر می کنم همه افرادی که چاقی مفرط دارند باید هر چه زودتر دست به کار شوند زیرا این نوع چاقی حتما باعث بیماری و ناتوانی خواهد شد.

جراحی اسلیو موثرتر از بای بعد است

لطفا ابتدا در مورد استفاده از بالون برای درمان چاقی توضیح دهید. به نظر می رسد بیماران عمده از این روش راضی نیستند.

بالون روشی کاملا موقتی برای کاهش وزن است و هیچ فردی نمی تواند بالون را به مدت طولانی نگه دارد. بالون در معده قرار داده می شود تا حجمی از معده را اشغال کند و فرد نتواند غذا بخورد، اما به محض خروج بالون فرد آغاز به خوردن غذا می کند. حتی ممکن است روند غذا خوردن شدیدتر هم شود زیرا بالون باعث افزایش حجم معده می شود.

 جراحی های مفید برای کاهش وزن کدام اند؟

جراحی ها 2 گروه هستند؛ جراحی هایی که فقط روی معده انجام می شوند؛ یعنی معده کوچک و اشتهای بیمار کم می شود. در این گروه بندی مهم ترین و بهترین عمل جراحی اسلیو است. در عمل جراحی اسلیو معده به شکل موز درمی آید. معده انسان 2 قسمت است؛ قسمتی که شکل بادکنکی است و قسمتی که وظیفه هضم و جذب غذا را برعهده دارد. در عمل اسلیو حجم قسمت بادکنکی کوچک می شود و به 100 تا 150 سی سی می رسد که باعث می شود فرد زودتر سیر شود.

در جراحی نوع دوم مانند دئودنوم سوئیچ، معده و روده بیمار با هم دستکاری می شوند؛ یعنی علاوه بر اینکه فرد مقدار کمتری غذا می خورد، هضم غذا نیز کمتر می شود.

چرا برای خانم رهنما روش اسلیو را انتخاب کردید؟

انتخاب نوع عمل به چند عامل بستگی دارد. نکته مهم این است که بیمار چقدر اضافه وزن دارد. مثلا اگر می خواهیم 50-40 کیلوگرم وزن بیمار را کاهش دهیم می توانیم از روش اسلیو استفاده کنیم. بیمارانی داشتیم که اضافه وزن خیلی زیادی داشتند و با اسلیو وزن خوبی به دست آوردند.

ولی در افراد مبتلا به فشارخون بالا، دیابت، کم کاری تیرویید و نشانگان متابولیک باید جذب غذا هم کاهش یابد بنابراین از جراحی های نوع دوم استفاده می کنیم. افراد ریزه خوار شیرینی خوار که به طور مفرط شکلات یا بستنی می خورند از کوچک کردن معده سودی نمی برند و باید از روشی استفاده کرد تا هضم غذا کمتر شود. خطر عمل جراحی روی معده خیلی کمتر از عمل جراحی توام معده و روده است.

 روشی به نام بای بعد روده وجود دارد که در تمام جهان منسوخ شده ولی هنوز در کشور ما انجام می شود. نظر شما در این باره چیست؟

بعضی از جراحان سال هاست با این روش جراحی می کنند و حاضر نیستند روش های جدید را جایگزین کنند. جراحی های زیادی برای درمان چاقی انجام شده ولی مطالعات، تحقیقات و نتایج نشان داد، بعضی از روش ها واقعا برای سلامت بیماران مضر هستند و باید کنار گذاشته شوند. به طور کلی، علم نشان داده دستکاری روده برای کاهش وزن عوارض زیادی ایجاد می کند. بیشتر غذا در روده جذب می شود و با برداشتن قسمتی از روده در واقع فیزیولوژی بدن به هم می خورد.

 بعد روش اسلیو مزیت بیشتری نسبت به بقیه روش ها دارد؟

در روش اسلیو زمانی که بیمار بیهوش است بقیه معده با دستگاه های خاصی برداشته و از بدن خارج می شود. در صورتی که در روش هایی مانند بای بعد بخش بای بعد شده از حفره شکم خارج نمی شود. در روش اسلیو بخشی از معده را خارج می کنند زیرا احتمال دارد در سال های آینده منگنه هایی که به معده زده شده باز شود و دوباره حجم معده افزایش یابد و چاقی فرد برگردد. مزیت دیگر روش اسلیو این است که اگر بیمار در آینده دچار مشکلی شود می توان به راحتی او را آندوسکوپی کرد ولی در عمل بای بعد معده بخش بای بعد شده دور از دید و دسترس پزشک است و در صورت بروز مشکل، پزشک از طریق آندوسکوپی دسترسی به آن بخش ندارد.

بهاره رهنما و جراحی برای کاهش وزن


 بعضی از بیماران به دلیل ترس از عوارض بیهوشی و آمبولی از انجام عمل جراحی امتناع می کنند. این تصور درست است؟

علم نوین بیهوشی احتمال خطر را بسیار پایین آورده و تقریبا خبر فوتی به علت عوارض مرتبط با بیهوشی شنیده نمی شود. در همه افرادی که اضافه وزن دارند، احتمال اینکه دچار آمبولی شوند عمده است. این آمبولی ممکن است ناشی از نشستن طولانی مدت در یک سفر باشد یا در اثر یک جراحی ساده. دلیل آمبولی بی حرکتی در اندام هاست، اما برای اینکه این اتفاق هنگام عمل جراحی مانند اسلیو نیفتد برای روز عمل جوراب های مخصوصی به بیماران پوشانده می شود تا جلوی ایجاد لخته گرفته شود. هنگام عمل پمپ هایی به ساق پای بیمار بسته می شوند که مانند ماساژور عمل می کنند. داروهای تزریقی ضدلخته نیز تجویز می شود تا زمانی که فرد راه رفتن را آغاز کند اما مهم ترین نکته راه افتادن زودهنگام بیمار است.

کدام افراد داوطلب عمل های جراحی چاقی هستند؟

بیمارانی که شاخص توده بدنی بیشتر از 35 دارند، فقط با عمل جراحی می توانند وزن خود را کاهش دهند، اما افرادی با شاخص توده بدنی 35-30 که به دیابت، فشارخون بالا، وقفه تنفسی هنگام خواب (چنین بیمارانی خروپف دارند و ناگهان خروپف قطع می شود و بیدار می شوند. همچنین هنگام خواب دچار کاهش اکسیژن می شوند و در طول روز خسته و کسل هستند)، افرادی که به حملات شبه آسم و کبد چرب مبتلا هستند نیز در این گروه جای می گیرند.

 آیا افتادگی پوست عارضه همیشگی پس از کاهش وزن است؟

افتادگی پوست به عوامل متعددی بستگی دارد. هر چقدر سن کمتر باشد، افتادگی پوست کمتر خواهد شد. خانم ها به علت نوع بافت پوستی و زایمان، بیشتر از آقایان دچار افتادگی پوست می شوند. افرادی که ورزش می کنند، بهتر می توانند قوام پوست را حفظ کنند، اما مهم ترین عامل ژنتیک است. 2 بیمار را در نظر بگیرید که دچار پارگی یک شکل روی دست شده اند. پس از مدتی ممکن است یکی از آنها دچار جوشگاه بدشکلی شود، ولی در نفر دوم فقط تغییر رنگ مختصری باقی بماند.

منبع : برترینها

مطالب مشابه
Related Links

مطالب تصادفی
Random Links

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :

تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد