هرآنچه باید درباره سفر به «ویتنام» بدانید

تاریخ انتشار پست : 1395-11-19 دسته : مکان های تفریحی جهان

قصد داریم در این مطلب به ویتنام مرکزی و دو شهر دانانگ و هویی آن و بعد از آن به ویتنام شمالی و هانوی پایتخت این کشور سفر می کنیم تا با جاذبه های تاریخی و طبیعی بیشتری آشنا شویم.هفته نامه همشهری شش و هفت - محمد باریکانی: قصد داریم در این مطلب به ویتنام مرکزی و دو شهر دانانگ و هویی آن و بعد از آن به ویتنام شمالی و هانوی پایتخت این کشور سفر می کنیم تا با جاذبه های تاریخی و طبیعی بیشتری آشنا شویم. خوب است همین جا به این نکته اشاره کنیم که «ها وان سیو»؛ معاون وزیر گردشگری ویتنام در دفتر کار خود در هانوی، پایتخت ویتنام، گفته که ویتنام آماده میزبانی از گردشگران ایرانی است. چندی پیش نیز رئیس جمهوری با سفر به ویتنام تفاهم نامه های تبادل گردشگر بین دو کشور را به امضا رساند. با این اتفاق شاید ایرانی ها بتوانند مسیر فرهنگی خوبی در شرق آسیا برای سفرهای خود طراحی کنند و ویتنامی ها نیز گردشگران بیشتری برای دیدار از ایران و آشنایی با جاذبه های فرهنگی ایران گسیل کنند.

هرآنچه باید درباره سفر به «ویتنام» بدانید


از هوشی مین تا دانانگ

با گشت و گذار در بازار بن تن و خیابان های شلوغ هوشی مین و بازدید از نقاط بکر طبیعی و حفاظت شده و جنگل های پهن برگ اطراف سایگون در ویتنام جنوبی ، نوبت به سفر به شهر دانانگ یکی از بی نظیرترین چشم اندازهای طبیعی ویتنام با آب وهوای بهتر از هوشی مین می رسد. فرودگاه کوچک پروازهای داخلی در شهر هوشی مین مملو از ویتنامی هایی است که اجناس خریداری شده از سایگون را با خود به شهرهای دیگر می برند. ترمینال پروازهای داخلی شهر هوشی مین شباهت بسیاری به ایستگاه مرکزی راه آهن تهران دارد. فرودگاه چندان تمیز نیست و بیشتر شبیه ترمینال های اتوبوسرانی در شهر تهران است. این فرودگاه حتی بسیار کوچک تر از فرودگاه مهرآباد تهران است. پرواز از سایگون در جنوب ویتنام به شهر دانانگ در ویتنام مرکزی یک ساعت و 20 دقیقه به درازا می کشد. پروازهای داخلی در ویتنام شلوغ و البته پر سروصدا هستند. ویتنامی ها در داخل پرواز با صدای بلند با یکدیگر در حال گفت وگو به زبان خود هستند. این همهمه البته فرصت خوبی برای شنیدن زبان آوایی ویتنام و آشنایی بیشتر با کلمات آن است. دانانگ نیز از فراز آسمان پر از رودخانه ها و آب های جاری است. فرودگاه دانانگ بسیار شیک تر از فرودگاه هوشی مین است و از همان بدو ورود متوجه می شوید که این شهر تفاوت های آشکار با هوشی مین،؛ مرکز تجاری ویتنام دارد.

هرآنچه باید درباره سفر به «ویتنام» بدانید


 ویتنام مرکزی نقطه عطف گردشگری ویتنام و درست همان نقطه ای است که گردشگران در جست وجوی طبیعت، تاریخ و فرهنگ، زیبایی و آرامش را فراخوانده است. بعد اولین پیشنهاد برای ایرانی هایی که قصد سفر به ویتنام با تور را دارند، این است که یک روز از اقامت خود در هوشی مین بکاهند و فرصت حضور در دانانگ را بیشتر کنند. این شهر ساحلی بزرگ در امتداد رود هان در ساحل دریای جنوبی چین قرار گرفته است. پل اژدها اولین جاذبه معماری سازه در شهر دانانگ است که در مسیر فرودگاه تا شهر بر رودخانه هان بسته شده و در تمامی مسیر پل دو اژدهای در حال حرکت در دو سوی پل گردشگران را به ورودی شهر می رساند. اژدها در جنوب و شرق آسیا نماد قدرت است.

هرآنچه باید درباره سفر به «ویتنام» بدانید


  کوهستان ماربل نیایشگاه مقدس ویتنامی ها  

کوهستان ماربل یا کوه مرمرین و روستای صخره ای دستکند نون نوک در داخل این کوهستان، اولین جاذبه گردشگری طبیعی و فرهنگی در یکی از روستاهای واقع در بخش جنوبی شهر دانانگ است. 5 کوه متعدد با فاصله اندک در این منطقه قرار دارند که مملو از پوشش گیاهی هستند و در کنار یکدیگر چیده شده اند. این کوه ها با نام های، کوهستان چوب، کوه آهن، کوه آب، کوه آتش و کوه زمین شناخته می شوند. کوهستان ماربل نیز مملو از معابد بودایی ها و هندوهاست. معماری معابد در ویتنام بهره گرفته از معماری سنتی چین است و اژدها، عناصر 4 گانه و گونه های جانوری همچون میمون ، پرنده درنا و ماهی از اجزای جدایی ناپذیر ساختارهای معماری معابد و خانه های سنتی ویتنامی هاست.

هرآنچه باید درباره سفر به «ویتنام» بدانید


کوهستان ماربل نزدیک به 100 کیلومتری خارج از شهر دانانگ نیز از این نشانه ها خالی نیست. در این کوهستان از دامنه تا قله کوه بیش از 120 مجسمه بودا قرار دارد. کوهستان ماربل برای ویتنامی ها و مردم شرق آسیا شاید از این منظر مقدس باشد که نیایشگاه های متعدد را در خود جای داده و حتی قله کوه نیز به صورت یک دستکند کاملا خالی است و درون آن پاگودای تاریخی کوه ماربل با برخورداری از دالان های دارای معماری تاریخی قرار گرفته است. وجود چشم اندازی وسیع از فراز کوهستان ماربل یکی دیگر از جاذبه های طبیعی این منطقه است که گردشگران را در یک کوهنوردی سبک با آثار طبیعی، جاذبه های تاریخی و فرهنگ مردمان جنوب شرق آسیا آشنا می کند. در تمامی کوهستان ماربل غارهای متعدد و دالان های باریک قرار دارند و حتی در این دالان ها نیز می توان مجسمه های بودا را در دیواره صخره ها مشاهده کرد.

هرآنچه باید درباره سفر به «ویتنام» بدانید


کوهستان های ماربل اما با استخراج وسیع سنگ های مرمر و تخریب جدی مواجه اند. ویتنامی ها کوه های ماربل را می تراشند و سنگ های مرمر کوهستان را به مجسمه های بزرگ بودا و گونه های طبیعی تبدیل می کنند. بدین جهت منطقه ای که کوهستان ماربل در آن قرار گرفته است مملو از کارگاه های تراش سنگ است و اقتصاد و معیشت مردمان منطقه نیز به تولیدات صنایع دستی و مجسمه های عظیم تراشیده از سنگ مرمر وابسته است. البته دولت ویتنام در سال های اخیر تراشیدن سنگ از کوه های منطقه ماربل را ممنوع کرده است، اما با این حال می توان قطعات بزرگ صخره ها را در کارگاه های سنگ تراشی اطراف جاده منتهی به ماربل مشاهده کرد. مشاهده جاذبه طبیعی ماربل و چشم انداز بکر و زیبای این منطقه تا عصر هنگام به طول می انجامد و همزمان با آغاز بارش باران ماربل را برای بازگشت به دانانگ ترک می کنیم.

هرآنچه باید درباره سفر به «ویتنام» بدانید


شهر دانانگ یکی از آرام ترین شهرهای ویتنام و از جاذبه های آرامش بخش در مرکز این کشور است. ساحل آرام و کم جمعیت دانانگ به همراه رستوران های ارزان قیمت و از همه مهم تر خالی بودن از همهمه و شلوغی شهر تجاری هوشی مین، تداعی کننده سفر به برخی نقاط بکر و آرام شمال ایران است. دانانگ شباهت زیادی به شهرهای ساحلی شمال ایران دارد، اما با این تفاوت که مانند شهرهای شمالی ایران نه ترافیک آخر هفته در آن جاری است و نه از شلوغی و آلودگی هوا در آن خبری هست.

هرآنچه باید درباره سفر به «ویتنام» بدانید


نرخ اقامت در هتل های این شهر ارزان است و می توانید با پرداخت 40 دلار یک شب اقامت در یک هتل 4 ستاره در شهر دانانگ داشته باشید. دانانگ یکی از شهرهای توریستی ویتنام جنوبی است که در آن خبری از مسافرخانه های شلوغ و هتل های ارزان قیمت هوشی مین نیست. به همین خاطر است که پیشنهاد می کنیم به جای یک روز اقامت در این شهر از اقامت سه روزه در شهر هوشی مین کم و دو روز را صرف تجربه آرام ترین نقطه ویتنام کنید. ضمن آن که می توانید فرصت بیشتری برای لذت بردن از جاذبه های شهر تاریخی هویی آن، در همسایگی چین داشته باشید. در طول مسیر در اطراف جاده هایی که در دو سوی آن دشت های وسیع سرسبز و پوشیده از شالیزارهای برنج و درختان میوه های استوایی قرار گرفته اند، گاه با گورستان های نزدیک به جاده مواجه می شوید. ویتنامی ها سنت بسیار جالبی دارند. آنها به زندگی بعد از مرگ معتقدند و به همین علت نیز گورستان های کشیده شده در اطراف جاده ها شبیه شهرهای تاریخی است. هر سنگ قبر با ظرافت بسیار به صورت یک اثر معماری تراشیده شده و برخی از آنها ساختمان های چند طبقه در ابعاد کوچک هستند. بنابراین تماشای گورستان ها نیز می تواند به علت جلوه های هنری و آشنایی با انواع معماری در فرهنگ ویتنامی جذاب باشد.

 هویی آن؛ شهر موزه

هرآنچه باید درباره سفر به «ویتنام» بدانید


هویی آن در استان کوآنگ نام و در فاصله یک ساعتی از شهر دانانگ قرار دارد. این شهر کوچک تاریخی و البته زیبا تنها 120 هزار تن جمعیت دارد و توانسته هزاران گردشگر را از سراسر دنیا تنها برای بازدید از خود به ویتنام جذب کند. شاید برای تان جذاب باشد که بدانید پیشینه قدیمی ترین ساختمان تاریخی تمام چوبی این شهر که گردشگران بسیاری از آن بازدید می کنند به 200 سال قبل می رسد. شهر تاریخی هویی آن در فهرست جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده و تمامی شهر اکنون تحت نظارت یونسکو است و به عنوان یک سایت میراث جهانی شناخه می شود. این شهر ماکت بسیار کوچکی از بخشی از شهر ونیز در ایتالیاست و رودخانه جاری در وسط شهر شبیه تصاویری است که از شهر ونیز در اذهان مانده است. شاید به همین علت است که هویی آن را از منظر تصویری ونیز ویتنام خوانده اند. هویی آن دارای یک معبد تاریخی با معماری باشکوه به سبک چینی است. هویی آن مملو از خانه های سنتی ویتنامی، فروشگاه های متعدد صنایع دستی و موزه های مردم شناسی غنی و زیباست که در خانه های تاریخی این شهر دایر شده اند.

هرآنچه باید درباره سفر به «ویتنام» بدانید


خانه تئاتر شهر نیز یکی دیگر از جاذبه های گردشگری هویی آن است که در آن هنرهای سنتی و نمایشی ویتنام و موسیقی مردمی ویتنام اجرا می شود. گردشگران در خانه تئاتر هویی آن می توانند با سنت های متفاوت ویتنامی ها و آیین ها ، جشن ها و آداب و رسوم آنها و در یک کلام مردم شناسی ویتنام آشنا شوند. اجرای اپراهای سنتی شبیه اپرای چینی نیز یکی دیگر از جاذبه های خانه تئاتر شهر هویی آن است که گردشگران بسیاری ترجیح می دهند بخشی از زمان سفر خود را به حضور در نمایش های اجرا شده در این خانه نمایش اختصاص بدهند. در وصف جاذبه های گردشگری شهر تاریخی هویی آن همین بس که بسیاری از چشم اندازهای آن به سبک سنتی و بهره گیری از شیوه شهرسازی چینی بنا شده است. این شهر لوکیشن تصویربرداری سریال های تلویزیونی و حتی محلی برای ثبت تصویر ها و تصاویر یادبود جشن ازدواج برای عروس و دامادهای ویتنامی است.

هرآنچه باید درباره سفر به «ویتنام» بدانید


با قدم زدن در کوچه و خیابان های این شهر می توانید زوج های جوان زیادی را مشاهده کنید که در کنار ساختمان های تاریخی به ثبت تصاویر فیلم ها و آلبوم ازدواج شان می پردازند.  فرهنگ و سبک زندگی به شیوه چینی در شهر هویی آن بسیار رواج دارد و مردم این شهر نیز احترام زیادی برای فرهنگ چینی قائل هستند. شب هنگام هویی آن غرق در نور فانوس های رنگارنگ می شود و ویتنامی ها و گردشگران با خرید فانوس های دریایی و روشن کردن شمع در آنها، درخواست های خود را با فانوس های دریایی مطرح می کنند و به نیت برآورده شدن آرزوی شان آنها را راهی رودخانه می کنند. به همین علت است که شب هنگام رودخانه جاری در وسط شهر هویی آن مملو از نور فانوس هایی است که رقصان بر سطح آب مسیر خود را طی می کنند.  اقامت در شهر تاریخی هویی آن یا بازگشت به استان کوآنگ نام با چند دقیقه پیاده روی از شهر تاریخی هویی آن میسر است و می توانید صبح روز پس از کوآنگ نام بار دیگر به شهر دانانگ بازگردید و با یک ساعت طی مسیر در سوی دیگر شهر دانانگ به بازدید شهر باستانی می سون از دیگر جاذبه های یونسکو در دل جنگل های ویتنام بروید.

شهر باستانی می سون

شهر باستانی می سون در جنگل های منطقه دوی خویین قرار گرفته است. می سون یک شهر باستانی با کارکرد مذهبی بود که توسط پادشاهان محلی عهد باستان ویتنام در سلسله محلی پادشاهی چم، پایه گذاری شده است. این شهر باستانی که در فهرست میراث جهانی بشر نیز قرار دارد دارای چندین معبد به سبک معابد هندو و چینی است که در عهد باستان ویتنام پایه گذاری شده است. می سون مهم ترین پایگاه مذهبی و اندیشه ای در دوره باستان بود. این شهر برای سالیان دراز در میان انبوه پوشش جنگلی دره ای در دوی خویین و در میان کوه هایی به شکل دندان ببر قرار داشت و برای قرن ها پنهان شده بود. معابد هندو و بودایی در این شهر با معماری خاص شان وجود دارند. می سون شهر معابد و یک شهر مذهبی در درون جنگل است. گیاهان جنگلی طی قرن ها چنان این شهر باستانی را در میان گرفته بودند که هیچ کس نشانی از آن نمی دید، اما در قرن 19 میلادی زمانی که گروهی از شکارچیان فرانسوی شکار خود را در جنگل های دوی خوین دنبال کردند ناگهان به نقطه ای رسیدند که پوشش گیاهی عجیبی داشت.

هرآنچه باید درباره سفر به «ویتنام» بدانید


آنها کنجکاو شدند و با کنار زدن پوشش گیاهی تمدن باستانی ویتنام را از درون انبوه گیاهان جنگلی یافتند و از آن بعد باستان شناسان فرانسوی به کاوش در شهر باستانی می سون پرداختند و مرمتگران شان اقدام به مرمت ساختارهای معماری این محوطه باستانی کردند. بسیاری از بناهای باستانی این شهر که کارکرد مذهبی داشتند و توسط فرانسوی ها مرمت شدند، بعدها در جنگ ویتنام به علت حملات پی درپی بمب افکن های آمریکایی و آتش زدن نقاط جنگلی دوی خویین برای از بین بردن ویت کنگ ها، از بین رفتند. دو معبد باستانی بودایی و هندی در این منطقه نیز از میان بناهای برجای مانده از این شهر باستانی اکنون تبدیل به موزه های کوچکی برای به نمایش گذاشتن کتیبه ها و سنگ نگاره های باستانی شده است. برای رسیدن به محوطه باستانی می سون و حتی برای ورود به محوطه باستانی که در دل جنگل های دوی خویین واقع شده است، باید 10 دلار پرداخت کنید .

هرآنچه باید درباره سفر به «ویتنام» بدانید


در طول مسیر نیز خودروهای کوچک برقی گردشگران را تا چند کیلومتر مانده به شهر باستانی می سون می رسانند و بعد از آن با یک پیاده روی سبک در مسیرهای بازگشایی شده برای گردشگران که با روکش های مخصوص فرش شده اند، می توانید به اعماق جنگل بروید و به تماشای می سون بنشینید و با همزیستی مسالمت آمیز ادیان در کنار یکدیگر آشنا شوید.  بررسی های باستان شناسان مشخص کرده است که بیش از 70 معبد و مقبره در محوطه باستانی می سون در فاصله قرن 4 و 14 میلادی بنا شده است. باستان شناسان همچنین قدمت شهر باستانی می سون را به قرن چهارم میلادی نسبت می دهند.در تاریخ این شهر می خوانیم که پادشاهی محلی چمپا دوام نیافت و بزرگ ترین نیایشگاه این شهر باستانی توسط پادشاه هندو با نام سامبهووارمان به آتش کشیده شد و در قرن هفتم میلادی بار دیگر توسط همان پادشاه با کتیبه های متعلق به آیین خود بازسازی و مورد استفاده قرار گرفت.

 برای بازدید از محوطه باستانی می سون زمان زیادی لازم نیست و تنها چند ساعت برای بازدید از آن کافی است، اما می توانید ساعاتی نیز در طبیعت بکر و زیبای جنگل دوی خویین قدم بزنید و بر پل های بسته شده بر جویبار کم آب می سون بنشینید و از حضور در طبیعت بکر و سرسبز آن لذت ببرید.

هانوی ؛ پایتخت باستانی

پرواز از فرودگاه تمیز دانانگ تا فرود در فرودگاه بزرگ هانوی، پایتخت ویتنام یک ساعت و 10 دقیقه طول می کشد. هانوی کلانشهر ویتنام است که در سال 2012 به خواهرخواند گی تهران درآمد. جذاب آن که این شهر تنها شهر خواهرخوانده با شهرهای ایران نیست. شهر هوئه با انزلی و شهر کانتو با آمل خواهرخوانده شده اند. هوشی مین یا سایگون که پیش تر در مورد آن نیز نوشتیم با شهر تبریز در سال 2015 خواهرخوانده شده اند. هانوی شهر بسیار بزرگی است و جاذبه های گردشگری آن همچون خلیج هالونگ بی در فهرست یونسکو ثبت شده اند. هالونگ بی به معنای اژدهای نشسته است و یکی از نقاط حفاظت شده و بکر دنیا با وسعت حدود 44 هزار هکتار در استان کوانگ نن ویتنام نزدیک به هانوی قرار دارد.

هرآنچه باید درباره سفر به «ویتنام» بدانید


هانوی شهری به یاد ماندنی است. روزها خیابان های شهر شبیه همه شهرهای جهان، مملو از جنب و جوش کار و فعالیت روزانه می شود، اما عصر که می شود چهره شهر کاملا تغییر می کند. تمامی پیاده روها تبدیل به رستوران شهری می شوند، میز و صندلی های پایه کوتاه پلاستیکی در سراسر شهر گسترده می شوند و مردم آغاز به صرف غذا می کنند . این حالت تا نیمه شب ادامه دارد. صبح هنگام اما همه چیز به وضعیت قبل بازگشته است. خیابان های پر از زباله ها پاکسازی شده اند و خبری از میز و صندلی ها و رستوران های کنار خیابان نیست.

هانوی شهر بزرگی است و همچون هوشی مین پر از موتورسیکلت است. بلند مرتبه سازی در این شهر شکل گرفته است و هزینه زندگی در این شهر هیچ تفاوتی با تهران ندارد. حتی نرخ خرید یا اجاره خانه در این شهر شبیه تهران است. اما جاذبه های اطراف شهر هانوی پایتخت ویتنام بسیار شگفت انگیز است. استان نین بین یکی از نقاط نزدیک به هانوی است که فاصله آن تا شهر هانوی با استفاده از خودرو نزدیک به 2 ساعت است. نین بین یکی از بی نظیرترین چشم اندازهای طبیعی این منطقه است که تردد در آن با قایق امکانپذیر است. این منطقه کوهستانی پر است از پوشش گیاهی سبز رنگ و جلبک های آبی و گیاهان آبزی بیرون آمده از آب که تصویری بدیع خلق کرده اند. شقایق های آبی در سطح رودخانه نین بین منظره ای شگفت خلق می کنند و قایق وسیله اصلی تردد در این استان است. می توانید در قایق های چوبی بنشینید و با عبور از میان کوهستان های سرسبز در سطح آرام رودخانه پارو بزنید تا به غار «تی ین ها» برسید.

هرآنچه باید درباره سفر به «ویتنام» بدانید


این غار آبی که مملو از جمعیت خفاش هاست غاری آهکی است که در سال 2010 به روی گردشگران گشوده شد. غار تی ین ها نیز که گفته می شود آثاری از سکونت 7 هزار سال پیش در آن یافت شده ، همچون بسیاری دیگر از مناطق طبیعی ویتنام حفاظت شده است و برای رفتن به این غار باید از مسیری در میان جنگل های انبوه بامبو عبور کنید. بعد از بازدید از شگفتی های طبیعی استان نین بین نزدیک به 150 کیلومتری هانوی، به پایتخت باستانی ویتنام در همین استان سفر می کنیم. پیش از آن که هانوی پایتخت ویتنام باشد منطقه ای محصور در میان رودخانه ها و کوهستان های استان نین بین؛ به نام «هوآلو»، پایتخت باستانی این کشور بود. وزارت گردشگری ویتنام با استقرار سامانه صوتی در سراسر این منطقه کوهستانی و رودخانه ای، موسیقی ملایم را برای گردشگران در تمامی کوهستان پخش می کند و گردشگران در حالی که قایق های پاروزنی در اختیارشان قرار دارد، در این منطقه سفر می کنند.

پایتخت باستانی ویتنام به همراه منظر فرهنگی این منطقه نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. معبد ماهی نیز درست در این منطقه قرار گرفته است. در سازه این معبد اژدها و ماهی دو نماد اصلی است و بعد از آن نقش میمون و تندیس های پرنده درنا نیز به کار رفته است. منطقه حفاظت شده هوآلو مملو از گونه های جانوری است. این منطقه از جاذبه های طبیعت گردی زیادی برخوردار است و مسیری کاملا فرهنگی برای گردشگران علاقه مند به طبیعت است.

هرآنچه باید درباره سفر به «ویتنام» بدانید


 با خروج از پایتخت باستانی ویتنام به هانوی بازمی گردیم و در گشت و گذار در این شهر پر جمعیت با ساختمان های متراکم و حتی مجتمع های بزرگ مسکونی به بازار محله «مامای» می رویم. این محله یک مرکز تفریحی و البته پر از فروشگاه های پوشاک و صنایع دستی سنتی ویتنام و چین است. بازارهای محلی دیگری نیز در این منطقه دایر است و شباهت اندکی به بازار مولوی خودمان دارد. سه روز اقامت در هانوی پیشنهاد خوبی برای گردشگران است تا هم از جاذبه های تاریخی و طبیعی شهرستان های اطراف این شهر دیدن کنند و هم به خرید سوغات ویتنامی بپردازند. نرخ اجناس در هانوی اما اندکی بالاتر از خرید در هوشی مین است.

دانانگ؛ شهر غذاهای دریایی

هرآنچه باید درباره سفر به «ویتنام» بدانید


دانانگ مملو از غذاهای دریایی و آبزیانی است که رستوران ها روزانه آنها را از اقیانوس و دریای چین صید می کنند و همان طور زنده در آکواریوم ها یا ظروف بزرگ نگهداری می کنند تا مطابق سفارش مشتریان خود و در برابرشان، آنها را از آکواریوم بیرون بکشند و همان جا بپزند. ویتنامی ها در دانانگ همچون هوشی مین علاقه زیادی به گذراندن عصرهای خود در کافه ها ، رستوران ها و قهوه خانه ها دارند. عصر که می شود رستوران ها یا کافه هایی که در سطح وسیع با سازه های فلزی به صورت مسقف ایجاد شده اند میزبان هزاران ویتنامی و گردشگری می شوند که در دانانگ به سر می برند و غذای شب را در رستوران تناول می کنند. گونه های متعدد میگو، ماهی های عجیب و غریب، گربه ماهی ها، صدف و خارپشت های دریایی ذائقه غذایی ویتنامی هاست که همیشه به صورت نیم پز بدون ادویه در اختیار مشتریان قرار می گیرد .

منبع : برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :